• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Nawet przez półtora roku twórcy będą kredytować budżet. To efekt zmiany przepisów dotyczących kosztów od umów autorskich.


Nowe przepisy pozbawiają twórców możliwości korzystania z 50-proc. kosztów po przekroczeniu progu 85 528 złotych rocznych przychodów od 2013.

Podwyższone koszty uzyskania przychodu będą rozliczane w rozliczeniu rocznym niczym ulga podatkowa. Oznacza to konieczność płacenia (od 1 stycznia 2013) przez cały rok znacznie wyższych niż dotychczas zaliczek na PIT. Dopiero po złożeniu zeznania nastąpi częściowy zysk w postaci zwrotu podatku (nadpłaty podatku).

Koszty artysty byłyby uwzględniane nie w chwili wypłaty honorarium, ale dopiero w rozliczeniu rocznym (np. przy otrzymaniu honorarium w styczniu, i złożeniu zeznania w kwietniu, efekt odliczenia kosztów artysta odczuje dopiero w lipcu następnego roku)

Odliczenie kosztów uzyskania przychodów w zeznaniu rocznym oznacza, że podatnik kredytuje Skarb Państwa, gdyż powstała nadpłata zwracana jest w lipcu kolejnego roku, (w najgorszym wariancie po upływie1,5 roku od uzyskania danego przychodu)

W przypadku twórców, którzy opłacają składki ZUS, są one mniejsze niż 50 proc. przychodu i np. dla osoby, która z tego tytułu zarobiła 85 tys. zł, wynoszą dziś około 36 tys. zł, czyli nieco ponad 42 proc. przychodu (przy założeniu, że osoba ta opłaca składki ZUS).

Jak w praktyce będą wyglądały nowe przepisy, będzie można przekonać się w pierwszej połowie 2012 r. jednak, aby zmiany mogły obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., muszą ukazać się w Dzienniku Ustaw najpóźniej do końca listopada 2012 r.

Źródło: Wirtualna Polska

Warszawa