• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) - przeznaczona dla indywidualnych przedsiębiorców rejestr został uruchomiony w lipcu tego roku. W tym systemie można założyć / zamknąć działalność gospodarczą, zmienić profil, zakres, nazwę itp.



Wszystkie wpisy są jawne i można sprawdzić czy przyszły przedsiębiorca, był zweryfikowany w krajowym rejestrze karnym. Taka informacja jest również informacją jawną.

Tryb składania wniosku CEIDG-1:

Osoby fizyczne, chcące zarejestrować działalność gospodarczą, mają do wyboru kilka dróg:

- rejestrację/ logowanie w CEIDG, wypełnienie wniosku online i złożenie go przez Internet.
- rejestrację/ logowanie w CEIDG, wypełnienie wniosku online, wydrukowanie i dostarczenie do urzędu gminy.
- pomijając logowanie, wypełnienie wniosku online, wydrukowanie i dostarczenie do urzędu gminy.
- pobranie i złożenie wniosku (w formie papierowej) w gminie. Tam zostanie on przekształcony na wniosek elektroniczny.
- przesłanie wniosku do gminy za pomocą listu poleconego. Wniosek dostarczany w ten sposób, musi być opatrzony podpisem notarialnie potwierdzonym.

Do złożenia wniosku niezbędna jest weryfikacja tożsamości i podpisu osoby, której wniosek dotyczy.

Aby zarejestrować konto, można posłużyć się 'podpisem elektronicznym' z certyfikatem kwalifikowanym, albo nieodpłatnym 'profilem zaufanym' na platformie ePUAP. Jedynie 5 firm w Polsce oferuje sprzedaż 'podpisu elektronicznego'.

CEIDG-1 można też złożyć za pomocą formularza w danym Urzędzie Gminy lub wysłać listem poleconym. Jeśli wniosek składamy osobiście, musimy go opatrzyć własnoręcznym podpisem. Jeśli robimy to przy pomocy listu poleconego, nasz podpis na wniosku musi być poświadczony notarialnie.

 Urząd skarbowy Numer NIP

W momencie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej prywatny numer NIP osoby fizycznej staje się numerem firmy. Jeżeli straciliśmy potwierdzenie nadania numeru NIP, to w US składamy formularz NIP-5 w celu otrzymania duplikatu.

Informacja o założeniu KPiR - Złożenie informacji o założeniu Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów - do 20-go dnia po jej założeniu.

Podatek VAT - Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą z mocy prawa jest zwolniony z opłaty podatku VAT. Jeżeli przedsiębiorca rezygnuje z tego przywileju i chce od początku działalności zostac podatnikiem VAT wówczas przed dniem wykonania pierwszej czynności musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne  na formularzu-R.

Zgłoszenie do ZUS

W terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi dokonać w swoim oddziale ZUS zgłoszenia do odpowiednich składek.

Rachunek bankowy - Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. (Dz. U. nr 155 poz. 1095 ze zm.) wymienia transakcje, które muszą przechodzić przez firmowy rachunek bankowy. Należy zatem potwierdzić istnienie rachunku firmowego.

Pieczątka firmowa - przydatna do potwierdzania dokumentów urzędowych i dokumentowania zawieranych transakcji między firmą a jej kontrahentami, bankiem itp.

Warszawa