• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Jeśli po likwidacji działalności pozostanie majątek uprzednio wykorzystywany na potrzeby firmowe, przy jego sprzedaży może wystąpić konieczność ustalenia dochodu i zapłaty podatku. Pojawiają się wtedy wątpliwości, jak dokumentować takie operacje, jak ustalić dochód i jak go zadeklarować.

 

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy PIT za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

  • pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, prowadzonych samodzielnie,
  • otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia.

A art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy PIT mówi, iż za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej nie uważa się ww. przychodów:

- jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki albo zmniejszenie udziału kapitałowego w takiej spółce, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Zatem samo przejęcie składników majątku po likwidacji działalności gospodarczej nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem PIT. Dopiero odpłatne zbycie generuje w takim przypadku przychód podatkowy, który wciąż kwalifikowany będzie jako pozarolnicza działalność gospodarcza, pomimo formalnej likwidacji działalności (jeśli nie minęło wspomniane przed chwilą 6 lat).

Zatem rozliczając dochód z tej sprzedaży należywybrać zeznanie, w którym taki dochód się deklaruje. Rozliczenia podatku należy dokonać w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym dokonano odpłatnego zbycia.

Jak ustalić dochód

Ustalając dochód należy kierować się treścią art. 24 ust. 3b ustawy PIT - dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a, jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wydatkami na nabycie zbywanych składników, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie.

Dokumentowanie sprzedaży

Przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa w art. 87 określają, iż podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Jeżeli kupujący takiego rachunku nie oczekuje, można sporządzić umowę kupna-sprzedaży.

Nawet, jeśli kupujący nie oczekuje dokumentów warto posiadać dokumentację sprzedaży ustalającą wartość transakcji. I nawet, jeśli nie powstanie dochód do opodatkowania, ustalony na omówionych przed chwilą zasadach, w razie sporu z administracją podatkową trzeba będzie to udowodnić. Rachunek, pokwitowanie, protokół przekazania itp. dokument określający wartość transakcji i jej strony będzie najczęściej skutecznym środkiem dowodowym.

Nie należy natomiast stosować przepisów rozporządzenia w sprawie PKPiR dotyczących dokumentowania transakcji. Co prawda przychód stanowi przychód z działalności, ale sprzedawca działalności – a zatem i PKPiR – już nie prowadzi, i przepisy rozporządzenia nie znajdą tu zastosowania.

Co powinien zawierać rachunek

Informacje, które powinny zostać umieszczone na rachunku określa Rozporządzenie Ministra Finansów (z dnia 22 sierpnia 2005 r.) w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach.
Zgodnie z rozporządzeniem rachunek zawiera co najmniej:

  • imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego bądź wykonawcy i odbiorcy usługi;
  • datę wystawienia i numer kolejny rachunku;
  • określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług oraz ich ceny jednostkowe;
  • ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie;

Jeśli oryginał rachunku ulegnie zniszczeniu albo zaginie, ponownie wystawiony rachunek musi zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jego ponownego wystawienia.

Redakcja podatki.biz

https://www.podatki.biz/

Warszawa