• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych, która zakłada przełożenie w czasie wdrożenia e-doręczeń. W efekcie nowe regulacje zaczną obowiązywać najwcześniej 30 marca 2024 r. W konsekwencji m.in. doradcy podatkowi, radcy prawni i adwokaci będą później objęci obowiązkami odnoszącymi się do posiadania adresu do e-doręczeń. Pierwotnie system miał zacząć funkcjonować jeszcze w 2023 r.

Dotychczasowa data graniczna wdrożenia e-doręczeń była ustalona na 31 grudnia 2023 r. Podpisana przez prezydenta nowela zakłada, że termin zostanie określony w osobnym komunikacie i nie może to być dzień wcześniejszy niż 30 marca 2024 r. i późniejszy niż 1 stycznia 2025 r.

„W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, jako jeden z powodów nowelizacji art. 155 ust. 11 ustawy o doręczeniach, brak gotowości technicznej operatora wyznaczonego do wykonywania publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej” – czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Zmiany wiążą się też m.in. z nowym obowiązkiem dla określonych grup zawodowych, które będą musiały zarejestrować adres elektroniczny do e-doręczeń. Na liście tych zawodów znajdują się adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, rzecznicy patentowi, notariusze oraz radcy Prokuratorii Generalnej.

Zmiany wprowadza ustawa z dnia 12 grudnia 2023 r. o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Nowela została podpisana przez prezydenta 15 grudnia br.

Nowelizacja wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

mp

źródło: https://www.podatki.biz

Warszawa